Jedną z podstawowych kwestii w aranżacji łazienki jest wybór odpowiedniej wanny, która będzie dostosowana nie tylko do samego pomieszczenia, ale także indywidualnych gustów i upodobań. Przy jej wyborze należy kierować się kształtem, wymiarami, pojemnością, obudową czy też wyposażeniem w dodatkowe elementy. Równie istotną kwestią jest materiał, z którego dana wanna została wykonana. Wśród dostępnych na rynku wanien najbardziej popularne są akrylowe, stalowe, żeliwne bądź ze sztucznego marmuru. Każda z nich posiada swoje zalety i wady.

Wanny akrylowe

Wanny akrylowe są niezwykle popularne i to właśnie one stanowią najczęstsze wyposażenie łazienek w polskich domach. Do ich podstawowych zalet należy zaliczyć przede wszystkim dużą różnorodność kształtów i kolorów, dzięki czemu można je dopasować niemal do każdej łazienki. Dodatkowo wanny z akrylu są niezwykle lekkie, odporne na kamień i rdzę, łatwe w czyszczeniu oraz długo utrzymujące stałą temperaturę kąpieli. Natomiast ich największą wadą jest podatność na zarysowania i uszkodzenia. Można temu zapobiec pokrywając je warstwą żywicy poliestrowej. Decydując się na wannę akrylową należy także pamiętać o tym, aby wybierać jedynie takie, których grubość nie jest mniejsza niż co najmniej 5 milimetrów.

Wanny żeliwne

Ciekawym pomysłem na wyposażenie łazienki jest zakup wanny żeliwnej, która charakteryzuje się przede wszystkim trwałością i solidnością. Jedną z jej głównych zalet jest elegancki i luksusowy wygląd – tym bardziej, iż wiele modeli posiada ozdobne nóżki (na przykład w postaci antycznych rzeźb), które nadają jej niebanalnego charakteru. Jednak decydując się na wannę tego rodzaju należy pamiętać o tym, iż na rynku jest dostępnych niewiele kształtów i kolorów tego rodzaju wanien i w większości przypadków występują one w postaci białego prostokąta. Dodatkowym minusem wanien żeliwnych jest ich duży ciężar oraz chłód w dotyku, co może wywoływać pewien dyskomfort.

Wanny stalowe

Popularne wyposażenie łazienek stanowią także wanny stalowe, które mogą być metalowe lub pokryte odpowiednią emalią (zwiększającą ich trwałość). Do ich podstawowych zalet należy zaliczyć głównie niezbyt wysoką cenę oraz dużą odporność na uszkodzenia i działania silnych środków czyszczących. Częstym powodem ich wyboru jest także to, iż można je zakupić w wielu kształtach i kolorach, co znacznie ułatwia aranżację łazienki. Wanny tego typu nie są pozbawione wad. Przede wszystkim niezbyt długo utrzymują ciepło wody, a dodatkowo podczas napełniania wydają sporo hałasu. Dla niektórych osób pewnym mankamentem wanien stalowych może być fakt, iż nie ma możliwości zamontowania w nich hydromasażu.

Wanny ze sztucznego marmuru

Ciekawym i dosyć popularnym pomysłem na niebanalne wyposażenie łazienki może być wanna wykonana ze sztucznego marmuru. Jest ona przede wszystkim bardzo solidna i odporna na wszelkie uszkodzenia, a dodatkowo dźwiękochłonna i ciepła. Do jej największych wad należy waga (utrudniająca jej wnoszenie i montowanie) oraz cena, która dla wielu osób może stanowić poważną przeszkodę.

Wymienione wyżej rodzaje wanien są najpopularniejszymi elementami wyposażenia łazienek. Osoby ceniące oryginalność i komfort mogą zdecydować się na wanny drewniane lub kamienne, które zachwycają swoim wykonaniem, ale jednocześnie stanowią dość duży wydatek.