Wprawdzie pisuar to ten element wyposażenia łazienki, który kojarzy się przede wszystkim z toaletami publicznymi, to jednak spora ilość mężczyzn decyduje się na ich zamontowanie w prywatnej łazience. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne dla samych domowników, ale także niezwykle przydatne w sytuacji, gdy gospodarze często przyjmują gości. Dlatego też nie dziwi fakt, iż w wielu domach ta ceramika łazienkowa jest traktowana na równi z sedesem, bidetem czy umywalką. Decydując się na zakup pisuaru warto zwrócić uwagę na jego podstawowe rodzaje i zdecydować się na ten najbardziej odpowiadający własnym potrzebom i upodobaniom. Do najpopularniejszych modeli pisuarów można zaliczyć pisuary ze spłukiwaniem ręcznym lub automatycznym oraz pisuary bezwodne.

Pisuary ze spłukiwaniem ręcznym

Ceramika łazienkowa w postaci pisuaru ręcznego jest prosta w montażu i pozbawiona ryzyka tak zwanych „pustych” wzbudzeń spłuczki, które mogą się przytrafić przy niektórych modelach automatycznych (zwłaszcza tych tańszych i gorszej jakości). Wśród pisuarów ręcznych dostępne są modele klasyczne (które pozwalają na spuszczenie określonej ilości wody) lub ekonomiczne (czyli zaopatrzone w jednolitrowy zbiornik, który umożliwia zaoszczędzenie znacznych ilości wody). Pisuary ręczne cieszą się dużym zainteresowaniem, a o ich popularności decyduje wygoda użycia i stosunkowo niska cena.

Pisuary ze spłukiwaniem automatycznym

Pisuary automatyczne – jak sama nazwa wskazuje – są sterowane bez udziału użytkownika i w sposób automatyczny (przy użyciu fotokomórki) sterują uruchamianiem urządzenia oraz ilością spuszczanej wody. Pisuary automatyczne są nie tylko wygodne, ale także bardziej oszczędne od tych sterowanych ręcznie. Jednak w niektórych przypadkach może się zdarzyć problem fałszywych wzbudzeń fotokomórek, co nie tylko obniża komfort użytkowania urządzenia, ale także wpływa na zbyt duże zużycie wody. Dlatego wybierając pisuar ze spłukiwaniem automatycznym warto zwrócić uwagę na jakość fotokomórki i wybrać tą charakteryzującą się wyższym standardem.

Pisuary bezwodne


Pisuar bezwodny to taki typ urządzenia, który nie wymaga spłukiwania. Jego działanie polega na tym, iż nieczystości są odprowadzane do syfonu (dzięki odpływowi oraz specjalnie ukształtowanym ściankom), który należy wymieniać kilka razy w roku. Dodatkowo pisuar bezwodny posiada specjalną ochronę przed parowaniem oraz zintegrowany system zapachowy, który zapobiega nieprzyjemnym woniom. Dużą zaletą pisuaru bezwodnego jest możliwość jego zamontowania w pomieszczeniach pozbawionych dopływu wody. Jednak ich podstawową wadą jest bardzo wysoka cena, co stawia pod znakiem zapytania rentowność takiego rozwiązania.