Muszla WC, to niezbędny element sanitariatów w każdym domu i mieszkaniu. Jej wybór powinien być uzależniony nie tylko od stylistyki pomieszczenia, w jaki zostaje ona umieszczona, ale także od szeregu innych kwestii technicznych. Omówimy je w tym artykule.

Jeszcze zanim udasz się do sklepu…

Jeszcze zanim udasz się do sklepu powinieneś zebrać kilka istotnych do zakupu ceramiki łazienkowej informacji. Muszle WC występują w kilku rodzajach odpływu, z czego nie każdy będzie odpowiedni dla typu kanalizacji, która znajduje się w Twoim mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest również sam typ muszli – wiszący lub stojący. Na końcu możemy spokojnie zastanowić się na dopasowaniem jej do konkretnego stylu wnętrza – jej kształtu, kolorystyki, a także dobierając ją do pozostałych elementów ceramiki łazienkowej.

Rodzaje muszli WC

W sklepach dostępne są dwa rodzaje muszli WC. Są to:

  • muszle typu stojącego – najbardziej popularne w polskich mieszkaniach, charakterystyczny jest dla nich sposób montażu, który polega na przykręcaniu ich do podłogi specjalnymi śrubami. W przypadku tego typu muszli do wyboru mamy również dwa rodzaje odpływów – pionowy (ukryty) i poziomy. Ten pierwszy łączy muszle ze ściekiem znajdującym się na poziomie podłogi, natomiast odpływ poziomy oznacza jej połączenie ze ściekiem za pomocą specjalnego kolanka;
  • muszle typu wiszącego – nie są tak popularne, jak ich poprzedniczki, mimo niewątpliwych walorów estetycznych oraz funkcjonalnych (łatwiejsze czyszczeni) odstraszają one inwestorów dość wysoką ceną. Wysokie koszty montażu muszli tego typu są spowodowane potrzebą instalacji stelaża za kartonowo-gipsową płytą, który utrzymuje całość we właściwym miejscu. Muszle wiszące są często wybierane do mieszkań osób niepełnosprawnych, dzięki możliwości dostosowania ich wysokości.

Kształt i rozmiar

Na polskich rynku mamy do wyboru wiele kształtów i rozmiarów muszli klozetowych. Dostępne są zarówno te klasyczne, owalne, kwadratowe, prostokątne, jak i te, które tworzone są na wzór innych przedmiotów. Ceramika łazienkowa powinna być spójna w całej łazience, zatem zaleca się, aby wszystkie jej elementy – umywalki, wanna oraz muszle – pochodziły z tej samej kolekcji lub też miały ten sam kształt.

Natomiast sam rozmiar muszli powinien być odpowiedni dla wielkości łazienki. Średni rozmiarem, są muszle, które liczą sobie około 70 cm, jeśli pomieszczenie jest mniejsze, naturalną decyzją będzie wybór nieco mniej obszernych toalet. Pamiętajmy jednak, żeby wielkością muszli nie zaburzyć naturalnych dla wnętrza proporcji.