Obecnie możemy wyposażyć łazienkę zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, możliwościami i preferencjami. Na rynku nie brakuje bowiem zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu możliwe jest cieszenie się funkcjonalnym i estetycznym wnętrzem. Niezwykle istotnym elementem w każdej łazience jest armatura łazienkowa. Wybór baterii uzależniony jest od tego, gdzie ma zostać ona zamontowana oraz od rodzaju umywalki i jej funkcji. W zawiązku z tym należy podczas kupowania baterii mieć na uwadze również umywalkę.

Wybieramy baterię umywalkową – ścienną czy też może stojącą?

Podczas wybierania baterii łazienkowej niezwykle istotny jest sposób jej montażu, który z kolei zależy od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w pomieszczeniu. Dostępne są baterie montowane na ścianie i baterie stojące, czyli tak zwane sztorcowe. Modele stojące montuje się na blatach, obrzeżach umywalek i na podłodze. Do najczęściej wybieranych zalicza się baterie montowane na umywalkach, a do tych najdroższych należą baterie podłogowe.

Tradycyjne baterie łazienkowe z kurkami czy też może jednouchwytowe z mieszaczem?

Jeśli już wybierzemy sposób montażu baterii, należy podjąć decyzję o tym, czy wolimy tradycyjny model baterii z pokrętłami, czy tez może taką z mieszaczem wody. W przypadku jednouchwytowej baterii możliwe jest regulowanie temperatury wody i jej strumienia za pomocą jednej dźwigni. Ponadto mieszacz pozwala zaoszczędzić nawet do 30% zużycia wody. Jeśli mówimy już o oszczędnościach, to warto postawić na modele wyposażone w perlator. Jest to małe sitko montowane na końcu wylewki, które odpowiedzialne jest za napowietrzanie wody. Dzięki temu zwiększa się intensywność strumienia, pomimo wypływania z baterii niewielkiej ilości wody. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody. Ekonomiczne są także baterie mające funkcję regulacji przepływu wody, co pozwala z kolei ustawić strumień wody na wybranym poziomie. Podobnie działa blokada przepływu gorącej wody, którą posiadają fabrycznie niektóre modele baterii.

Odpowiednio dobrany rozmiar baterii umywalkowej

Podczas wybierania baterii należy dobrać ją odpowiednio do umywalki, czyli zachowując proporcję, co wpływa na estetykę i funkcjonalność. W przypadku małych umywalek wystarczające są baterie niskie, z krótką wylewką. Z kolei do dużych najlepiej kupić modele z wysokim korpusem i dłuższą wylewką. W celu uzyskania proporcjonalności, należy zostawić co najmniej piętnaście centymetrów odległości pomiędzy końcem wylewki a dnem umywalki.