Jeszcze do niedawna wybór baterii łazienkowej uzależniony był głownie od jej ciężaru. Im cięższa armatura, tym większa pewność, że do jej wykonania zastosowano solidne materiały. Oczywiście nadal warto brać ten parametr pod uwagę podczas kupowania baterii łazienkowej. Na co jeszcze więc zwrócić uwagę podczas kupowania tego istotnego elementu wyposażenia każdej łazienki?

Baterie łazienkowe – walory estetyczne to nie wszystko

Chociaż korpusy baterii łazienkowych produkowane z najczęściej z mosiądzu, to na rynku można dostać także baterie z włókien poliwęglanowych i ceramiczne. Na jakość stopu wpływa zawartość poszczególnych pierwiastków. W przypadku gorszej jakości produkt mosiądz staje się mniej elastyczny, co przekłada się na zwiększoną podatność na uszkodzenia. Niestety o oszczędności na miedzi wie tylko producent, a konsumentom trudno jest zweryfikować takie informacje. Jednakże wskazówką jest znacznie cieńszy korpus baterii. W związku z tym należy porównać wagę kilku modeli o zbliżonych gabarytach i podobnym wyposażeniu. Cięższa bateria jest droższa, ale jednoczenie lepszej jakości i bardziej wytrzymała. Podczas kupowania armatury łazienkowej zaleca się także zwrócić uwagę na obecność głowicy ceramicznej. Dzięki zastosowaniu tego elementu możemy liczyć na przedłużoną o kilka lat gwarancję.

Armatura łazienkowa – istotne elementy w wyposażeniu

• Głowica baterii

Coraz popularniejsze są głowice ceramiczne, dzięki czemu możliwe stało się uniknięcie problemu przeciekającego kranu. Na wielkość strumienia wody wpływa szerokość głowicy, a standardowym wymiarem jest 35 i 40 mm. W mniejszych urządzeniach sanitarnych typu umywalki i bidety stosuje się zwykle głowice o szerokości 35 mm. Z kolei w celu uzyskania większej regulacji strumienia wody i większej wytrzymałości, zaleca się głowice o szerokości 40 mm.

• Perlator

Perlator jest sitkiem nakręcanym na wylewce, które służy napowietrzaniu strumienia wody. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie objętości strumienia i zmniejszenie zużycia wody. Perlator montowany jest zarówno w bateriach łazienkowych, jak i kuchennych.

• Automatyczny korek

Coraz więcej modeli baterii wyposażonych jest w zawór spustowy, czyli automatyczny korek otwierany za pomocą dźwigni znajdującej się na korpusie baterii.

• Wyciągany natrysk

Wyciągany natrysk jest montowany głównie w armaturze łazienkowej, gdyż ułatwia on napełnienie naczyń, które nie mieszczą się pod wylewką czy też znajdują się poza zlewozmywakiem.

• Ogranicznik przepływu i przycisk eko

Ogranicznik przepływu znajduje się w dwustopniowej głowicy i umożliwia on uzyskanie o połowę mniejszego strumienia wody, co pozwala ograniczyć pobór wody. Przycisk eko również zmniejsza o połowę strumień, a płynąca woda ma około 38 st. C.